Inspiracje w aranżacji własnego ogrodu i przestrzeni wokół domu

Własny ogród to marzenie pozostające poza zasięgiem osób mieszkających w samym centrum dużego miasta. Jeżeli masz to szczęście i posiadasz własny skrawek prywatnej zieleni, postaraj się o jej pomysłową aranżację. Nie masz pomysłu? Podsuniemy Ci kilka rozwiązań, które pozwolą Ci na stworzenie przyjaznej przestrzeni wokół Twojego domu!

Dla każdego coś dobrego

Ogród powinien służyć każdemu domownikowi. Bardzo ważne więc jest zaaranżowanie go w taki sposób, by każdy znalazł w nim kąt dla siebie. Ciekawym pomysłem jest wydzielenie stref- strefy relaksu, strefy do dziecięcej zabawy czy np. strefy do spędzania czasu z przyjaciółmi. W strefie do relaksu nie zapomnij o wygodnym leżaku czy np. hamaku, w zależności od tego, jakie pozycje do relaksu preferujesz. Możesz stworzyć sobie kąt do spokojnego poczytania książki czy po prostu ucięcia sobie popołudniowej drzemki, gdy pogoda dopisuje.

Strefa dla dzieci może obejmować np. huśtawki, domki czy piaskownicę, a świetnym pomysłem jest wykonanie kuchni błotnej. Ten prosty pomysł pozwoli na wiele godzin wspaniałej zabawy i budowanie niezapomnianych wspomnień z beztroskiego dzieciństwa. Taką kuchnię możesz stworzyć samodzielnie, a widok roześmianych twarzy dzieci z pewnością wynagrodzi Ci ten wysiłek.

W każdym ogrodzie musi znaleźć się miejsce, w którym będziesz przyjmować gości, aranżować ogrodowe przyjęcia i spotkania w gronie najbliższych. Może to być oczywiście taras, jednak dobrym rozwiązaniem jest także ogrodowa altana. Pamiętaj o wyborze odpowiedniego zadaszenia takiego obiektu- pogoda bywa zmienna, a nagły deszcz czy silny wiatr potrafią zepsuć nawet najlepszą ogrodową imprezę.

Nie zapomnij o roślinach

Z czym kojarzy się ogród? Oczywiście, z roślinami. Bez nich nie ma mowy o stworzeniu przyjemnego, przytulnego ogrodu, w którym dobrze będzie odpocząć. Wybierając roślinność, czy to na skalniak czy np. na rabatę, wybieraj gatunki, które będą się wymieniać, tworząc barwny kobierzec niemal przez cały rok. Łącz gatunki, mieszaj kolory i baw się, tworząc niepowtarzalne kwietne aranżacje. Możesz wybrać gotowe mieszanki nasion kwiatów, które przyciągają np. motyle. W ten sposób zapewnisz sobie feerię barw i ciekawy aspekt dekoracyjny.

Oświetlenie ma znaczenie

Żaden dobrze zaaranżowany ogród nie obejdzie się bez odpowiedniego oświetlenia. W ogrodzie bardzo często stosowane są lampy ogrodowe solarne, pozwalające na sporą oszczędność energii elektrycznej. Takie lampy warto ustawić wzdłuż ścieżki czy przy wejściu do domu. Będą one miały znaczenie funkcjonalne, oświetlając drogę, a jednocześnie staną się efektowną dekoracją. Lampy mogą posiadać czujnik zmierzchu i uruchamiać się automatycznie, po zachodzie słońca.

Aranżacja ogrodu to nie tylko doskonała zabawa, ale także zadanie wymagające sporej dozy kreatywności. Warto jednak podjąć ten wysiłek, by stworzyć sobie idealną przestrzeń do relaksu i miłego spędzania swojego wolnego czasu.